Om oss

VGP (Virtual GrandPrix) är tävlingsavdelningen för Virtuell Bilsport som är en sportgren inom Svenska Bilsportförbundet.

VGP knyter ihop de olika simulatorspelen till en ”plattform”.
De flesta simulatorspelen finns representerade men fler och fler tillkommer efterhand.
VGP har funnits sedan 2007.

Känslan är mestadels viktigare än grafiken inom Simracing.
Vanligaste simulatorspelen som används inom Simracing är bland annat: Assetto corsa, Dirt Rally, IRacing, Rfactor2, Raceroom, Live for speed

Tävla bakom datorskärmen
Datorer eller racingsimulatorer, det har ingen betydelse. Att träna eller att tävla är också upp till var och en.
Dessutom är Virtuell bilsport grenen där man kan vara ensam utövare eller flera.
Platsen avgörs också av datorns eller racingsimulatorns placering,
så utövaren behöver inte sitta fysiskt i något fordon eller på någon bana.
Det är fordonen i simulatorspelen och där de körs som räknas. Simulatorspelen som liknar Rally och Racing dominerar.
Ofta är simulatorspelen så bra att både banan och bilen upplevs som mycket autentisk.
Många aktiva elitförare tränar via simulatorspel.

Virtuell Bilsport är ändå grenen där vem som helst kan delta och till och med köra mot bara sig själv.
Än så länge finns inget licenskrav för att få delta i tävlingsverksamheten.

Grenen finns ofta representerad på mässor och utställningar eftersom den alltid lockar många att prova och att titta på.
Hemma till vardags går det bra att koppla upp sig mot internet och köra med andra, eller att göra det tillsammans i klubblokalen eller alldeles ensam om man så vill.


Vilka är vi då?

Felicia Grundtman – Ordf. Virtuell Bilsport
felicia.ogeheim.grundtman@gmail.com
Kristoffer Bäcklin – Ledamot Virtuell Bilsport / VGP ansvarig
backlin@vgp.se
Eric Stranne – Ledamot Virtuell Bilsport
eric.stranne@vgp.se


Assetto Corsa:

Filip Larsson
filip.larsson@vgp.se
Emil Wikhede
emil.wikhede@vgp.se


DiRT Rally:

Kristoffer Bäcklin
backlin@vgp.se


rFactor 2:

Eric Stranne
eric.stranne@vgp.se
Martin Godolakis
martin.godolakis@vgp.se
Erik Godolakis
erik.godolakis@vgp.se
Henrik Ossiansson
henrik.ossiansson@vgp.se
Niklas Falk
niklas.falk@vgp.se


Live For Speed:

Kristoffer Bäcklin
backlin@vgp.se


Tekniska experter, hårdvara och mjukvara:

 
Kenneth Mccullough
kenneth.mccullough@vgp.se
Mikael Palusa
mikael.palusa@vgp.se
Jonas Hammar
jonas.hammar@vgp.se